Otel Ekle
Giriş Yap
TRL

Blog

Muğla’nın Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Türkiye’nin saklı kalmış cennetlerinden biri ve en masalsı şehirlerinden biri; Muğla. Popüler tatil bölgelerinin yanı sıra tarihi kalıntıları ile de kendisini size aşık edecek bir şehir. Oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip olan Muğla, Ege Bölgesi’nde ve Akdeniz Bölgesi’nde toprağa sahiptir. 

Muğla’da yer alan tatil beldelerinin birçoğu aynı zamanda tarihi antik kentlere de ev sahipliği yaptığı için turizm açısından da oldukça önem kazanmaktadır. 

Siz de Muğla’yı gezip görmek, plajlarında eğlenmek ve keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız, yola çıkmadan önce gezi listenizi hazırlamakta fayda var. 

SAKLIKENT KANYONU

1990 yılında bir çoban tarafından keşfedilen kanyon Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğini taşıyor. Mayıs ayında dağlardaki karın erimesiyle, buz gibi su kayaların arasından buraya akar. Fethiye’den ortalama 45 dakika uzaklıkta olan Kanyonda ister macera dolu bir yürüyüş yapın ister çayınızı yudumlarken manzaranın tadını çıkarın.  

DALAMAN ÇAYI

Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında olan Dalaman Çayı, doğal kireç taşlarından dolayı berrak ve turkuaz görüntüsüyle kendisine aşık ediyor. Marmaris ve Fethiye arasında yer alan Dalaman Çayı, Ortaca ilinin güneyinden denize dökülüyor. 

AZMAK NEHRi

Akyaka – Gökova’da bulunan ve son dönemde oldukça popüler olan Azmak Nehri, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda ve bazı kesimlerde 10 metre derinliğe ulaşabiliyor. Nehir kenarında bulunan işletmelerde sabah kahvaltısı veya akşam yemeyi yiyebilir, ayaklarınızı Azmak Nehrinin serin sularında serinletebilir ve bol oksijeni içinize çekebilirsiniz. Ayrıca teknelerle gerçekleşen Azmak Nehri turlarına katılıp, bu eşsiz güzelliğin tam kalbinde bulunabilirsiniz. 

KELEBEKLER VADİSİ

Kanyon adını Temmuz – Eylül ayları arası görülen “Jarsey Tiger” isimli kelebeklerden alıyor. Ölüdeniz’e yaklaşık 7 km mesafede yer alan Kelebekler Vadisi, 4 mevsim akan şelalesi, geniş kumsalı, tertemiz denizi, rengarenk çiçekleri ile size huzur dolu bir an yaşatıyor. 

BODRUM KALESİ

Bodrum’un bir simgesi haline gelen Bodrum Kalesi, iki liman arasında ve üç tarafı denizlerle çevrili bir kayalık yarımada üzerinde bulunuyor. Günümüzde ise Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kalenin içerisinde farklı ülkelerin isimlerini almış olan kuleler bulunmaktadır. 

İZTUZU PLAJI

Bir tarafında tatlı su bir tarafında tuzlu su olan bu kumsalın bir benzeri daha olmadığı söyleniyor. Doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen İztuzu Plajı, Caretta Carettaların yumurtlama bölgesi olmasıyla da pek çok turistin ilgi odağı haline gelmiştir.  Plajda kaplumbağaların yumurtalarının olduğu bölgeler işaretlenerek buralara giriş yasaklanmıştır. 

ÖLÜDENİZ

Muğla denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Ölüdeniz, çarşaf gibi deniziyle ve doğallığı ile ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer. 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı unvanını alan bölge, mavinin her tonunu yeşille harmanlayarak ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.  

SEDİR ADASI

Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası, altın rengi kumu ve dingin denizinin yanı sıra birçok uygarlığa ait izlere ve kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. 

Jeolojik oluşumlar ile ortaya çıkan ve adanın plajında yer alan altın rengi kumlar, koruma altına alındığı için kumsaldan dışarıya kum çıkartmanız yasak. 

Adada yer alan bir diğer önemli nokta ise Antik Tiyatro’su. 2500 kişilik bu antik tiyatro adada görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. 

KABAK KOYU

Fethiye’de yer alan Kabak Koyu, masmavi ve berrak denizi ile sizlere harika bir tatil fırsatı sunuyor. Koyda bulunan kamp alanlarından birinde konaklayabilir ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

LİKYA YOLU

Yaklaşık olarak 535 km uzunlukta olan Likya Yolu, Türkiye’nin ilk ve Dünya’nın en iyi 10 uzun yürüyüş rotası arasında yer almaktadır. Fethiye’de bulunan Likya Yolu, trekking yapmak isteyenlerin değişmeyen tek adresi. Antalya – Fethiye Körfezi arasında yer alan yolOlympos, Lmyrna, Simena, Myra, Phaselis ve İdyros gibi antik kentleri güzergahı içerisinde barındırarak doğal güzellikleri ile sizi başbaşa bırakıyor. 

TURGUT ŞELALESİ

Muğla’nın güzel köylerinden biri olan Turgut Köyü’nde bulunan Turgut Şelalesi, yaklaşık olarak 6 metre yüksekliğindedir. Görüntüsüyle sizi büyüleyecek olan şelale özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Trekking severler için vazgeçilmez bir bölge olması yanı sıra Safari turlarına da çıkabilirsiniz.  

KIZKUMU PLAJI

Efsaneleriyle bilinen Kızkumu Plajı, son derece ilginç yapısı ile görenleri şaşırtıyor. Denizin ortasında yürüyebilmenizi sağlayan yükselen kumlar sayesinde sanki su üstünde yürüyormuşsunuz gibi anlaşılıyor.  

Yaklaşık 600 metre uzunluğunda olan yürüme alanı, doğanın kalbinde ve sakin bir suya sahip denizin tam ortasında yer alıyor. 

YUVARLAKÇAY

Köyceğiz’de bulunan Yuvarlakçay, sosyal medyanın da etkisiyle her yıl daha çok ziyaretçi ağırlıyor. Sıcaklığı ortalama olarak 6-7 derece olan çaya, ayaklarınızı sokmak için bile zaman gerekiyor. Sandras Dağı’ndan gelen kar sularıyla beslenen çayın soğuk olmasının nedeni de tam olarak bu.  

Ayrıca çay üzerine kurulmuş çok sayıda salıncak sayesinde, sıcak yaz günlerinde çayın ferahlığını hissedebilirsiniz. 

Tags

Yorum Ekle

Your email is safe with us.

Şifreyi Sıfırla