Otel Ekle
Giriş Yap
TRL

Blog

İstanbul’un Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul, tarihi güzellikleri içinde barındıran dünyanın en büyük ve modern şehirlerinden biri.

Metropol bir şehir olan İstanbul, kültürel zenginliği ve çeşitliliği bakımından pek çok sayıda medeniyeti bir arada toplamıştır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul; Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı Devleti’ne kadar birçok medeniyete başkentlik yapmasından dolayı kültürel çeşitliliği ve hazinesi oldukça fazladır.

Gelin hep birlikte İstanbul’da gezilecek ve tanınmış tanınmış yerlere hep birlikte bir göz atalım!

AYASOFYA

Dünyanın en tanınmış ibadethanelerinden biri olan Ayasofya, tarih boyunca 3 defa inşa edilmiş ve son halini 537 yılında almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği ile 1935 yılından beri müze olarak halka açılan Ayasofya, her yıl milyonlarca insan tarafından gezilip görülüyor.


TOPKAPI SARAYI

İstanbul’un fethinden sonra 1460 yılında yapımına başlanan Topkapı Sarayı, yaklaşık 18 yılda tamamlanabilmiştir. Fatih Sultan Mehmet dahil 31 padişaha ev sahipliği yapan saray, hem halkın idaresi hem eğitim hem de kültür ve sanat alanlarının merkezi olarak da kullanılmıştır.

3 Nisan 1924’te müze haline getirilen saray, yaklaşık olarak 700 bin metrekarelik bir ana üzerinde bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Gezisi’nde görmeniz gereken bölümler:

-Harem bölümü

-Hırka-ı Saadet Dairesi ve Has Oda bölümü

-Babü’s Saade bölümü ve Köşkler Bahçesi bölümü


GALATA KULESİ

İstanbul’un en favori ve ünlü yapılarından biri olan ve görünüşüyle kendisine aşık eden Galata Kulesi, 528 yılında bir deniz feneri olarak inşa edilmiştir. 

İstanbul’a Galata Kulesi’nden bakmak isteyenler kulenin girişinde her mevsim uzun kuyruklar oluşturuyor. İsteyenler kulenin en üst katında yer alan restoranda, unutulmaz İstanbul manzarasına karşı akşam yemeklerini yiyor.

 


SULTANAHMET CAMİİ

İstanbul’un en önemli siluetlerinden biri olan Sultanahmet Camii, 6 minaresi ve içini süsleyen mavi İznik çinileriyle ünlüdür.

Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Sultanahmet Camii, ihtişamı ve büyüklüğü ile göz kamaştırıyor!


HAYDARPAŞA GARI

1872 yılında hizmete açılan Anadolu’nun ilk demiryolu hattı Haydarpaşa Garın’dan başlayıp İznik’e kadar uzanıyordu.

Son yıllarda Haydarpaşa’da gerçekleşen Kitap Fuarı gibi kültürel etkinliklerle adını tekrar duyurmaya başlamıştır.

Garın içinde yer alan restoranlar ise Kadıköy’de gezilecek yerlerin başında yer almaktadır.


KAPALI ÇARŞI (GRAND BAZAAR)

İstanbul’un en gözde mekanlarından biri de Bezayıt’ta bulunan 550 yıldır varlığını sürdüren; Kapalı Çarşı. Dünyanın en büyük ve en eski çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı’da yaklaşık 4.000 dükkân bulunmaktadır.

İstanbul’un en önemli turistik yerlerinden biri olan Kapalı Çarşı’nın sokaklarında kaybolmaya ne dersiniz?


MISIR ÇARŞISI

Kapalı çarşı ile yan yana bulunan Mısır Çarşısı, İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biridir. Aktarlarıyla meşhur Mısır Çarşısı’nda gezerken tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Çarşıda baharatçılar, bitkisel yağcılar, kuruyemişçiler, şarküteri ürünleri gibi birden çok şey satılmaktadır.


YEREBATAN SARNICI

İstanbul’un en büyük sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans Dönemi’nde sarayın su ihtiyacını karşılamak için yapılmış olup, günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

Sarnıcın içinde yer alan göz alıcı sütunlar ve Medusa heykeli hala birçok insanı kendisine hayran bırakıyor.

Müze olarak kullanılan Yerebatan Sarnıcı, aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.


RUMELİ HİSARI

İstanbul’un fethinden önce Karadeniz’den Bizans’a gelebilecek yardımları ve saldırıları kesmek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından 90 günde tamamlanan Rumeli Hisarı, Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir.

Dünyanın en büyük kale burçlarına sahip hisarın; üç büyük kulesi bulunmaktadır.

Günümüzde müze olarak ziyarete açık olan Rumeli Hisarı’nda, İstanbul’un fethi döneminde kullanılan gülleler, toplar ve Haliç’i kapattığı söylenen zincirin bir parçası hala sergilenmektedir.


ANADOLU HİSARI

Yıldırım Beyazıt tarafından inşa ettirilen Anadolu Hisarı, 7000 metrekarelik bir alan üzerinde ve Boğazın en dar noktasında bulunmaktadır.

Boğaz’a girişlerin kontrolünü ve Göksu Vadisi’nin korunması amacıyla yapılan hisar, yapıldığı tarihten beri Anadolu Yakası’nın en güzel manzaralarına ev sahipliği yapıyor.


KIZ KULESİ

İstanbul’un en romantik simgelerinden biri haline gelen Kız Kulesi, çeşitli efsanelere sahiptir. Yunanlılar tarafından yapıldığı iddia edilen kule günümüze kadar; karantina hastanesi, radyo istasyonu, deniz feneri ve gemilerden vergi toplamak gibi birçok hizmete aracılık etmiştir.

Şimdi ise ziyaretçilerine unutulmaz bir İstanbul manzarası sunan Kız Kulesi, müze ve şık bir restoran olarak kullanılıyor.

Üsküdar’dan motora binerek 5 dakika da ulaşabildiğiniz Kız Kulesi, bütün güzelliği ile sizleri bekliyor.


DOLMABAHÇE SARAYI

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit tarafından Boğaz kıyısında 1856’da yaptırılmıştır. İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Saray, Batı mimarisinin izlerini taşımaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini geçirdiği yer olan Dolmabahçe Sarayı, tüm Türkiye için ayrı bir manevi değere sahiptir.


AYA YORGİ MANASTIRI

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Manastırı, 1751 yılında adanın en yüksek yeri olan Yücetepe’de inşa edilmiştir.

Genellikle 23 Nisan ve 24 Eylül’de, farklı inançlara sahip birçok insan, dua etmek ve dilek tutmak için bir araya geliyor. Kilise hakkında, dilenen dileklerin gerçekleştiğine dair yaygın bir inanç olması ile birlikte bu tarihler dışında manastırı daha sakin bir zamanda ziyaret edebilirsiniz.


İSTİKLAL CADDESİ

19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan İstiklal Caddesi, günümüzde en çok turist çeken yerlerden biridir.
Bir yandan çeşitli mağazaları ile alışverişin tadına varırken bir yandan da gece hayatının hareketliliği ile unutulmaz bir İstanbul gecesi eğlencesi yaşayabilirsiniz.


ÇAMLICA TEPESİ

Denizden 268 m yükseklikte bulunan Büyük Çamlıca Tepesi, gerek doğa manzarası hem de hoş ve temiz havası yüzünden yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Güzel bir yürüyüşten sonra Boğaz ve deniz manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en büyük camisi olan Çamlıca Camii, burada bulunmaktadır.


OTAĞTEPE PARKI

En güzel panoramik İstanbul manzarası sunan Otağtepe Parkı, Beykoz korusu içerisinde yer almaktadır. Rumeli Hisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü manzarası eşliğinde serpme kahvaltınızın tadını çıkarabilirsiniz.

8 bin yıllık yerleşim yeri olan İstanbul, nice medeniyete ev sahipliği yapmış olduğu için tarihi açıdan zenginliği göz kamaştırmaya devam etmektedir. Adeta bir açık hava müzesi haline gelen İstanbul’un en önemli ve turistik yerleri bunları saymakla bitmiyor. Tarihi bir zenginlik sunan İstanbul’u karış karış görmek için sizleri de buraya bekliyoruz!

Yorum Ekle

Your email is safe with us.

Şifreyi Sıfırla