Otel Ekle
Giriş Yap
TRL

Blog

Çanakkale’nin Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Tarihin en önemli savaşlarına şahitlik etmiş olan ve Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olan Çanakkale, sadece gezip göreceğiniz bir şehir değil, sizi tarihe tanıklık ettirecek kadar güçlü bir şehir ayrıca.

3 – 4 gününüzü ayırarak Çanakkale’yi tam olarak gezebilir ve tarihe birebir tanıklık ederek unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

AYNALI ÇARŞI

1890 yılında inşa edilen Aynalı Çarşı, meşhur türküsü ile pek çok turistin ilgisini çeken yerler arasında.  Köklü bir tarihe sahip olan çarşı, geçmişte yalnızca beygir eşyalarının, süslerinin ve gözlüklerinin satıldığı bir yerken günümüzde hediyelik eşya dükkanları ile turistlere hizmet ediyor.

KİLİTBAHİR KALESİ

1452 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul kuşatması sırasında Bizans ordusuna yardım edilmesini önleme amaçlı yaptırdığı Kilitbahir Kalesi, günümüze kadar hiç zarar görmeden ayakta durmayı başarmış bir kaledir.

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI

Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale Boğazı’nın ucundaki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuş Türk askerlerinin anısına yaptırılan şehitlik Gelibolu Yarımadası’nın en etkileyici yerlerinden.

Gidip gördüğünüzde o meşhur kahramanlık destanını ruhunuzda hissedeceksiniz.

TRUVA ANTİK KENTİ

1998 yılından bu yana Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Truva Antik Kenti, Çanakkale – Kaz Dağı eteklerinde yer alıyor.

Sembolik Truva Atı’na da ev sahipliği yapan antik kent, pek çok turistin ilgi odağı.

CONKBAYIRI

Tanıklık ettiği koca bir tarih ile Çanakkale’ye gelmişken görülmesi gereken duraklar arasında bulunan Conkbayırı, Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebinde bulunan saat sayesinde ölümden döndüğü Conkbayırı Muharebesi’nin gerçekleştiği yerin ta kendisi.

ASSOS ANTİK KENTİ

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Behramkale Köyü’nde yer alan Assos Antik Kenti, Sokrates’in yaşadığı ve ilk felsefe okulunun kurulduğu yer olarak da anılmaktadır.

Athena Tapınağı, amfi tiyatro, nekrapol ve Gymnasium gibi çeşitli tarihi yapılara da ev sahipliği yapan kent, denizden 250 m yükseklikteki kayalıklar üzerine kurulu.

ÇANAKKALE ARKEOLOJİ MÜZESİ

Merkeze sadece 2 km uzaklıkta olan Arkeoloji Müzesi’nde, antik kentlerdeki eserler ve çevrede keşfedilen tarihi kalıntılar sergilenmektedir.

Müze, tarihten hoşlanan ziyaretçiler için ideal bir gezi imkanı sunuyor.

57. ALAY ŞEHİTLİĞİ VE ANITI

Çanakkale Savaşları zamanında hayatını kaybeden 57. Alay’a ithafen yapılan, Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 628 asker için sembolik bir şehitlik olan 57. Alay Şehitliği, ziyarete açıldığı 1992 senesinden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor.

ÇANAKKALE SAAT KULESİ

1896 yılında II. Abdülhamit Dönemi’nde yaptırılan Saat Kulesi, şehrin kalbinin attığı merkez bölgesinde bulunmaktadır. 20 metre yüksekliğinin yanı sıra, yapımında kullanılan Ayvalık kesme taşı sayesinde de mimarisi ile dikkat çekiyor.

BOZCAADA

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, bağcılık ve rüzgar gülleriyle de öne çıkıyor. En güzel gün batımı manzarasını Bozcaada Rüzgar Gülleri bölgesinde sunan ada, görenleri kendine hayran bırakıyor. Doğa harikası plajlarını ise görmeden dönmeyin! 

GÖKÇEADA

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, Saros Körfezi girişinde ve Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunuyor. Bozcaada’ya göre daha sakin olan adanın; tertemiz ve berrak koyları – plajları ise deniz tatilcileri için en ideal rotalardan biri.

Yorum Ekle

Your email is safe with us.

Şifreyi Sıfırla