Otel Ekle
Giriş Yap
TRL

Blog

Antalya’nın Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Yaz tatili denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Antalya, Türkiye’nin en turistik noktalarından biri. Sadece deniz kum güneş keyfini sunmuyor tarihi yerleri ile de kendine bir kez daha aşık bırakıyor.

Geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antalya, kültürel gezi yapmayı sevenlere de kucak açıyor. Antik kentleri, müzeleri ve tarihi alanları ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Doğanın mucizesini ortaya seren Antalya, ılıman iklimi ve geniş kumsallı masmavi denizi ile sizi sıcacık bir karşılamayla selamlıyor.

Peki Antalya’da nerelere gidilmeli? Nereler görülmeli? İşte mutlaka görmeniz gereken yerler…

KALEİÇİ

Tatilcilerin en uğrak yerlerinden biri olan Kaleiçi, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunuyor. Günümüze kadar eski güzelliğini koruyan Kaleiçi, denize açılan sokakları ve Osmanlı Dönemi’nden kalan evleri ile unutulmaz bir görüntü vaat ediyor.  Buranın unutulmaz sokaklarında gezerken Yivli Minare’yi görmeyi unutmayın!  

DÜDEN ŞELALESİ

Şehir merkezine 10 km uzaklıktaki Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca iki ayrı kola ayrılır ve Akdeniz’e dökülürler.

Kafelerin, restoranların ve hediyelik eşyacıların yer aldığı şelalenin “Yukarı Kolu”, Büyük İskender’in buradan geçerken atlarına su içirdiğini anlatan hikâyeden dolayı “İskender Şelalesi” adıyla da anılıyor.

ANTALYA MÜZESİ

Konyaaltın’da bulanan Antalya Müzesi, 1919’da İtalyanların işgali sırasında gelen yabancı arkeologlar tarafından tarihi eserlerin yağmalanmasını önlemek amacıyla Öğretmen Süleyman Fikri Erten önderliğinde 1922’de kurulmuştur.

5 bine ait eser bulunan müze, kent tarihi hakkında bilgi almak isteyen turistlerin listesinin başında yer alıyor.

MANAVGAT ŞELALESİ

Türkiye’nin en ünlü şelalerinden biri olan Manavgat Şelalesi, kent merkezine 80 km uzaklıkta bulunuyor.

Yüksekliği az olan şelale, geniş bir falezden döküldüğü için gelen turistlere doğal bir güzellik sunuyor. Şelalenin etrafında bulunan cafe, piknik alanları, rafting ve safari gibi aktivitelerle gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON

Isparta’dan başlayıp Antalya’da denize dökülen Köprülü Kanyon, dünyanın en ünlü rafting parkurlarından birine sahiplik yapıyor.

Manavgat içerisindeki sınırı Milli Park ilan edilen kanyon, zengin bitki örtüsü ve çeşitli hayvan türlerini içinde barındırmasının yanında; su sporları ile doğa yürüyüşü severlerinde ilgi odağı.

TARİHİ SAAT KULESİ

Antalya’nın simgesi haline gelen Saat Kulesi, 1901 yılında, Sadrazam Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit şerefine yaptırılmıştır.

14 metre yüksekliğindeki kule, kare bir gövdeye sahip olup dört tarafı saatle çevrilidir ve tepesinde çanı bulunmaktadır.

OLİMPOS ANTİK KENTİ

Kesin kuruluş tarihi bilinmeyen Olimpos Antik Kenti’nin, İ.Ö. 167-168 yıllarındaki sikkelerde isminin yazdığı görülmüştür.

Günümüze kadar ulaşan tarihi kalıntıların çoğu ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine aittir.

Antik Likya’nıın en önemli kenti konumundaki Olimpos’a gittiğinizde mutlaka Olimpos Plajı’nda da yüzmeyi ihmal etmeyin!

SİDE ANTİK KENTİ

Antik kent açısından zengin olan Antalya’nın bir diğer önemli antik kenti: Side Antik Kent!

Antik dönemde Pamfilya bölgesinin en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda, Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında bulunan 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Bizans, Roma ve Helen dönemine ait mimari özellikleri de görebileceğiniz Side Antik Kenti’nde Side Müzesi de mevcut.

PERGE ANTİK KENTİ

Perge, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Büyük hamamları ve bol sayıdaki çeşmeleri nedeniyle “Su Kenti” olarak da anılan Perge Antik Kenti, antik dönemden günümüze kadar kalan iyi bir şekilde korunmuş stadyumlardan birine, antik amfi tiyatroya, görkemli bir Hellenistik giriş kapısına sahip.

ANTALYA PLAJLARI

Antalya’nın tarihi güzelliklerinin yanında bir de meşhur plajlarını görmeden dönmeyin.

KONYAALTI PLAJI

Mavi Bayraklı denizi ile Konyaaltı’nda keyifle güneşlenebileceğiniz, su sporları aktiviteleri yapabileceğiniz Antalya’nın en güzel plajları arasında bulunan Konyaaltı Plajı, 1.5 km uzunluğunda sahil şeridine sahip.

KLEOPATRA PLAJI

Harika bir deniz ile kumsala sahip olmasından dolayı yerli ve yabancı turistler tarafından çokça tercih edilen plajda Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius’un yüzdüğü rivayet ediliyor.

KEMER PLAJI

Sabahları denizin ve güneşin tadını çıkarırken akşamları da plaj partileriyle eğlenebileceğiniz Kemer’de birbirinden güzel plajlar bulunuyor.

İNCEKUM PLAJI

İncecik kumu ve sığ bir denize sahip olduğundan çocuklu aileler için de ideal olan İncekum Plajı ayrıca, İncekum Orman Kampı’na da ev sahipliği yaptığı için Alanya’da kamp kurmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

KAPUTAŞ PLAJI

Hiçbir işletmenin olmadığı sahilde, bembeyaz kumun ve turkuaz denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Kaş’tan düzenli olarak kalkan minibüs seferleri de bulunuyor.

PATARA PLAJI

Türkiye’nin en uzun 2. kumsalına sahip Patara Plajı, 280 metre genişliği ve 14 km uzunluğu ile bütün dikkatleri üzerine çekiyor.

Caretta Caretta’ların sahilde olduğu zaman diliminde insanların plaja girmesi ve ışık yakması yasak.

ÇIRALI PLAJI

Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapan plajları arasında bulunan Çıralı Plajı; berrak suyu, taşlı kumu ve Roma devrinden kalan tarihi antik kalıntılarıyla keyifli bir yüzme deneyimi yaşatıyor.

ADRASAN KOYU

Kum ve sığ plaja sahip Adrasan Koyu, daha çok çocuklu ailelere hitap ediyor. Ayrıca bölgede bulunan konaklama imkanlarının yanı sıra dinlenip, yemek yiyeceğiniz restoranlarda mevcut.

Yorum Ekle

Your email is safe with us.

Şifreyi Sıfırla